Praca w Anglii – czy wciąż jest opłacalna?

Jak zapewne wszyscy wiedzą praca w Anglii należy chyba do tych najpopularniejszych jeśli chodzi o pracę za granicą. Najpopularniejszych mówię w sensie – że najwięcej osób wyjechało do pracy do Anglii jednak z kilku różnych powodów. Chyba pierwszym i najważniejszym powodem było to , iż to właśnie Anglia była jednym z pierwszych krajów, które otworzyły swój rynek dla Polski i Polaków, jako nowego państwa członkowskiego w Unii Europejskiej. Ale Anglia uczyniła to nie bez powodu, nie było to tak całkiem bezinteresowne – otóż Anglia w tamtym czasie cierpiała na niedobór, duży niedobór siły roboczej, stąd otwarcie granic, otwarcie angielskiego rynku pracy było korzystne dla obu stron, zarówno strony polskiej jak i strony angielskiej. Także Polakom umożliwiło w ogóle wyjazd i zarobkowanie na obczyźnie, a Anglikom pozwoliło zasypać Polakami niedobory pracownicze w przeróżnych gałęziach swojego przemysłu.

Także z dniem 1 maja 2004 roku Polacy tłumnie ruszyli na podbój zagranicznego rynku pracy w Anglii. Jak dziś pamiętam swoich kolegów, którzy już dużo wcześniej planowali taki wyjazd. Po prostu rzucili wszystko i z dniem 1 maja tuż po akcesie Polski do Unii Europejskiej po prostu wyjechali. Pamiętam że już 15 maja byli w Anglii, pracę mieli od ręki, a jako że byli jedni z pierwszych warunki mieli najlepsze. Prawda jest taka że wyjazd wtedy – na samym początku dużo się różnił od dzisiejszych wyjazdów. Wtedy rynek był po prostu czyściutki, a wraz z czasem zaczął coraz bardziej nasycać się Polakami, przez co o pracę było coraz trudniej, a warunki płacy coraz gorsze bo był taki napływ Polaków, że rynek po prostu nie wyrabiał, z taką ilością obcokrajowców.  Do pracy za granica w Anglii wybyło ponad 2 mln Polaków – ciężko sobie wyobrazić taką liczbę polskich pracowników – nie ma się co dziwić że angielski rynek się nieco przez to przykorkował, przyblokował. Na to wszystko nałożył się dodatkowo wielki kryzys gospodarczy z 2009 roku, gdzie zmieniło się też podejście Anglików do wielu rodzajów prac, które były do tej pory zarezerwowane dla Polaków, nagle się okazało że i Anglicy pozostający bez pracy są w stanie je wykonywać. Zaczeli się pojawiać pierwsi bezdomni z Polski, którzy wyjechali z Polski podbijać świat, a okazało się, że nie mają pracy i pieniędzy, ba nawet nie mieli pieniędzy na powrót. Brak zatrudnienia w Anglii przysparzał im jeszcze większych kłopotów, ale mimo bezrobocia, mimo bezdomności nie decydowali się na powrót do domu z uwagi na wstyd przed rodziną i inne tego typu osobiste sprawy.

Jak obecnie wygląda rynek pracy w Anglii? Obecnie wszystko się ustabilizowało, wszystko się unormowało – i Anglia jest w dalszym ciągu atrakcyjnym krajem jeśli chodzi o podejmowanie pracy za granicą. Anglia ma tą przewagę nad resztą, iż językiem urzędowym jest tu angielski – dzięki czemu większa liczba Polaków ma możliwość porozumiewania się w tym języku, z uwagi na łatwość jego nauki, a co za tym idzie ma możliwość podejmowania lepszej pracy i jakiegoś awansowania, a nie tylko ograniczania się do pracy na liniach produkcyjnych i na farmach. Polacy w Anglii imają się praktycznie każdego rodzaju prac, poczynając od prac na budowie w Anglii, prac w rolnictwie, prac na produkcji, innych prac fizycznych, ale i prac dla specjalistów inżynierów, programistów, informatyków, a także lekarzy i personelu medycznego.

Jeśli mój artykuł sprawił, iż zainteresowałeś się pracą w Anglii polecam ci przejrzeć oferty pracy z Anglii – http://praca.owi.pl/za-granica/w-europie/w-wielkiej-brytanii bądź poczytać co nieco artykułów na różnych blogach poświęconych pracy właśnie w Anglii.

admin