Praca w Anglii – czy wciąż jest opłacalna?

Jak zapewne wszyscy wiedzą praca w Anglii należy chyba do tych najpopularniejszych jeśli chodzi o pracę za granicą. Najpopularniejszych mówię w sensie – że najwięcej osób wyjechało do pracy do Anglii jednak z kilku różnych powodów. Chyba pierwszym i najważniejszym powodem było to , iż to właśnie Anglia była jednym z pierwszych krajów, które otworzyły swój rynek dla Polski i Polaków, jako nowego państwa członkowskiego w Unii Europejskiej. Ale Anglia uczyniła to nie bez powodu, nie było to tak całkiem bezinteresowne – otóż Anglia w tamtym czasie cierpiała na niedobór, duży niedobór siły roboczej, stąd otwarcie granic, otwarcie angielskiego rynku pracy było korzystne dla obu stron, zarówno strony polskiej jak i strony angielskiej. Także Polakom umożliwiło w ogóle wyjazd i zarobkowanie na obczyźnie, a Anglikom pozwoliło zasypać Polakami niedobory pracownicze w przeróżnych gałęziach swojego przemysłu.

Także z dniem 1 maja 2004 roku Polacy tłumnie ruszyli na podbój zagranicznego rynku pracy w Anglii. Jak dziś pamiętam swoich kolegów, którzy już dużo wcześniej planowali taki wyjazd. Po prostu rzucili wszystko i z dniem 1 maja tuż po akcesie Polski do Unii Europejskiej po prostu wyjechali. Continue Reading

Gdzie do pracy za granicę bez pozwolenia?

Zastanawiasz się nad wyjazdem do pracy za granicą? Zachęcam do przeczytania mojego artykułu poświęconego właśnie pracy za granicą – a konkretnie niniejszy artykuł będzie krótkim przeglądem krajów do których możemy się wybrać bez pozwolenia. Krotka informacja na początek – pamiętajmy że nie wszystkie kraje oferują pracę bez zezwolenia i pobyt w nielimitowanym czasie. Po wejściu do Unii Europejskiej wielu osobom wydawało się iż możemy sobie legalnie poruszać się po całej Europie i wybierać i przebierać wśród ofert pracy za granicą – nic bardziej mylnego. Pamiętajmy że z dniem 1 maja 2004 roku tylko kilka krajów otworzyło swoje granice bez ograniczen przed Polakami. Była to miedzy innymi Anglia, Irlandia, Szwecja, czyli tak zwane kraje ze starej unii.

Jeśli dopiero co zainteresowałeś się pracą za granicą to polecam ci na sam początek zobaczyć choćby na http://praca.owi.pl zagraniczne oferty pracy, w dziale praca za granica będziesz miał poszczególne kraje wymienione teraz wystarczy pogrupować sobie wedle ilości ofert pracy – i będziemy mieli mniej więcej pojęcie jakie kraje są najbardziej popularne. I tu mamy mmiędzy innymi Niemcy, Holandia, Norwegia, ale także chociażby Kanda czy USa.

Ale wracając do tematu wymienmy zatem które kraje nie wymagają od nas zadnych pozwoleń na prace, a gdzie będą od nas wymagali dokumentów do legalnej pracy. Może łatwiej będzie podać nie tyle te które nie wymagają, lecz te które wymagają takich pozwoleń – bo jednak po wejściu do Unii większość krajów umozliwia legalna pracę bez niczego. A więc kraje tego typu to głównie Norwegia i Ameryka, w sensie Stany Zjednoczone. Norwegia wymaga od nas po prostu pozwolenia na pobyt, a Stany zjednoczone z kolei wymagają paszportu i wizy na wjazd chociażby turystycznej, albo pracowniczej przez co nie oplaca się jechać do USA do pracy praktycznie wogole. Zobacz ogłoszenia o pracy w Norwegii – http://praca.owi.pl/za-granica/w-europie/w-norwegii